Kurs powershell po polsku. Informacja dla studentów

Widzę postępy w nauce na naszym kursie. To świetnie! Tak trzymać!

Ja również ciągle odkrywam nowe obszary powershella i bardzo pomagają mi w tym również Wasze pytania. Oto niektóre odpowiedzi:

1. Jak stworzyć sobie obiekt, który miałby właściwości, do których można się odwoływać po kropce w postaci $obj.property? Otóż polecenie do stworzenia generycznego pustego obiektu to

New-Object -Type PSObject

a właściwości można dodawać poprzez Add-Member, szczegóły rozwiązania:

http://www.mobilo24.eu/powershell-obiekt-o-wlasciwosciach-nazwanych-jak-w-tablicy/

2. Jak programistycznie ruszać myszką (ciekawe pytanie prawda?). Zdarza się, że chociaż bardzo chcesz, to masz takie oprogramowanie jakiego zautomatyzować się nie da i kropka. Można wtedy spróbować łopatologicznej automatyzacji polegającej na tym, że twój skrypt kliknie tam, gdzie należy. Dodatkowo przykład ten pokazuje, jak pracować z metodami .NET z poziomu skryptu PowerShell. Więcej na:

http://www.mobilo24.eu/powershell-mousemove-czyli-ruszanie-myszka/

3. Jak obsługiwać błędy w PowerShell? Jest to małe rozszerzenie lekcji 25 i 26 o dodatkową instrukcję trap. Okazuje się, że trap może wychwycić wszystkie błędy skryptu i włożyć je do jednego worka, co będzie bardzo szybkie do zaimplementowania, ale czy o taki efekt nam chodzi? Wydaje się, że może lepiej wychwytywać błędy jeden po drugim i reagować na nie zależnie od tego, co się stało w skrypcie. Zapraszam do analizy krótkiego wpisu porównującego trap i try/catch/finally:

http://www.mobilo24.eu/powershell-czego-uzywac-trycatch-czy-trap/

W najbliższych dniach proponuję jednak trochę odpocząć od skryptowania i technologii – no chyba że pod choinką znajdzie się jakiś fajny gadżet, który trzeba będzie czym prędzej rozpracować i skonfigurować…

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!