Kurs Powershell. Informacja dla studentów

Cześć

Mimo EURO 2016 masz czas aby zajrzeć do mojego maila? Cieszę się bardzo 😉

euro2016

Garść informacji o naszym kursie z Powershella Zacznijmy jak zwykle od kilku wpisów, które pokazują zastosowania PowerShella w codziennym życiu administratora:

Sprawdzenie wersji oprogramowania na wielu komputerach

W tym przypadku, klient, który do swojej aplikacji zaprzągł 30 serwerów odkrył, że problemy, do których dochodzi mogą być spowodowane inną wersją pewnego programu. Gdyby nie PowerShell trzeba by było zalogować się na 30 maszyn, kliknąć 30 razy „Add remove programs” itd., a za 2 tygodnie może powtórzyć to jeszcze raz! Przykład ten jest dla nas na tyle ciekawy, że… nie ma w nim wielkiej filozofii. Trzeba było zdefiniować tablicę z nazwami serwerów, zbudować pętlę FOREACH, i do każdego komputera wysłać zapytanie WMI. Wszystkie te elementy omawiamy na naszym kursie. Ten przykład to po prostu budowanie z klocków-lekcji, jakie znasz z kursu.

Połączenie wartości z dwóch list po kluczu

Ten przykład jest bardziej skomplikowany, ale już kilka osób pytało o podobne rozwiązania. Historia jest taka, że mamy dwie listy, które zawierają w sobie pewne informacje/obiekty. Obie te listy można ze sobą połaczyć, wykorzystując pewne kluczowe pola. Mogłaby to być np lista użytkowników AD i lista firmowych laptopów, które są przypisane do tych osób. W jaki sposób połączyć je ze sobą, aby w efekcie dostać pełne informacje o użytkowniku i laptopie w formie jednego obiektu/rekordu? Gdyby nazywać to po SQL-owemu, to powiedziałbym, że to taki ręczny JOIN w PowerShell.

Zmiany i nowości w kursie

Wszystko się z czasem zmienia. Nasz kurs też czeka pewne odświeżenie. Byliście na tyle mili, żeby nie wytknąć trochę słabej jakości dźwięku w kursie. To nad czym obecnie pracuję to zmiana ścieżki dźwiękowej. Za dużo było szumu i echa. Właściwie to już całkiem sporo jest w tym zakresie zrobione. Około 1/4 nagrań ma już nową ścieżkę dźwiękową. Poprawiamy dźwięk „od końca”, więc niestety w początkowych lekcjach ciągle jeszcze nie jest najlepiej, ale im dalej, tym szumów powinno być mniej. Mam nadzieję, że ta informacja Was ucieszy.

Druga zmiana jest taka, że planujemy do każdej lekcji dołączyć ćwiczenia z rozwiązaniami. Zobaczymy na kiedy uda się to zrobić, ale liczę, że przy następnej informacji dla studentów będzie się już można w tym zakresie czymś pochwalić.

Dziękuję za Wasz czas i zaangażowanie w naukę. Jeśli kibicujesz, to wracaj na mecz, a jeśli futbol nie jest Twoją pasją, to może obejrzysz następny filmik?

Pozdrawiam – Wasz trener Rafał